Faktury korygujące – podstawy wystawienia i sposób ujęcia w JPK
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, kiedy po wystawieniu faktury ujawniają się nowe przesłanki do zmiany wartości faktury lub przedsiębiorca odkrywa, że pojawił się na niej błąd. Przepisy prawa przewidują takie sytuacje i wprost regulują sposoby ujmowania faktur korygujących. W jakich przypadkach podstawa opodatkowania w podatku VAT może być zmniejszona?
Przepisy podatkowe umożliwiają wystawianie faktur korygujących zarówno zwiększających „in plus" jak i zmniejszających „in minus". Ustawa o vat art. 106j, przewiduje wystawienie faktury korygującej w poniższych przypadkach gdy:
- udzielono rabatu,
- udzielono opustu i obniżek cen,
- dokonano zwrotu towarów i opakowań,
- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w fakturze.
W przypadku, gdy pomyłka na fakturze dotyczy takich danych jak: błędny adres, niewłaściwy opis faktury, błędny numer zamówienia itp., możliwość skorygowania tego ma zarówno sprzedawca poprzez fakturę korygującą jak i nabywca poprzez notę korygującą. Takie dokumenty po uzgodnieniu ze sprzedawcą/nabywcą, najlepiej podpiąć jako załącznik do faktury pierwotnej nie dokonując żadnych dodatkowych księgowań.
Wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy faktura korygująca wpływa na wysokość faktury pierwotnej. Co było przyczyną wystawienia faktury korygującej, jaką dokumentację potrzebujemy uzyskać oraz kiedy prawidłowo ją rozliczyć w deklaracji JPK?
Fakturę korygującą należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta